مقالات

طرح نهادینه کردن ارزش های اسلامی

ارائه دهنده ایده اولیه: رضا فرهادیان مؤسس مجتمع فرهنگی و تربیتی توحید نگارنده متن: سید احسان افشاری‌زاده معاون آموزشی دبستان توحید ۲


خلاصه :

مؤسسه فرهنگی تربیتی توحید قم

طرح درس تلفیقی

طرح درس، برنامه‌ای برای عمل و به‌کارگیری مبانی نظری دانش تعلیم و تربیت است. [1] هر معلمی پس از گذراندن علوم نظری تعلیم و تربیت در تحصیلات دانشگاهی خود، باید در عرصه حرفه معلمی زمینه­ های کاربردی آن علوم را فراهم سازد. در حقیقت طرح درس با گره زدن حوزه نظر و عمل، عمل را بر مبنای علم بنا می­ کند. البته علاوه بر مبانی علم نظری، ارزش­های اسلامی وجود دارد که باید با آن تلفیق شود.

  • در لغت به معنای «به هم پیوستن» [2] و در اصطلاح به معنای ترکیب کردن یا مرتبط ساختن حوزه ­های محتوایی به طور مفهومی و سازمانی [3] است که از آن برای طرح درس می­ توان استفاده نمود. طرح درس تلفیقی علاوه بر هدف کلی پیوند میان علم، نظر و عمل، پیوند میان علم نظری و ارزش­ های اسلامی در حوزه عمل را نیز فراهم می­ سازد؛ بنابراین طرح درس تلفیقی علم و ارزش ­های اسلامی، برنامه­ ای است که با تلفیق یا به هم پیوستن علم و ارزش­ های اسلامی قصد دارد زمینه را برای یادگیری علوم در ضمن معرفت الهی فراهم آورد و آیه 115 بقره «... فأینماه تولوا فثم وجه ا... » را در متربی نهادینه کند و نگاه دینی ایجاد نماید.

در برابر نگاه دینی، نگاه طبیعت­ گرایانه وجود دارد که در آن حقایق عالم ذکر می­ شود بی ­آنکه نامی از خالق این خلقت بیان شود. آیت ا... جوادی آملی معتقدند باید به علت فاعلی و غایی در علم اشاره کرد تا علم منقطع الاول و الاخر نشود [4] و در آن بتوان به ربوبیت الهی در جریان امور پی برد. اگر نگاه به پدیده­ های هستی نگاهی خلقت‌گرایانه باشد می­ توان با علم طبیعی مسیر قرب الهی را پیمود. آنگاه است که انسان، اول، آخر، ظاهر و باطن «هُوَ الْأَوَّلُ وَ الاَخِرُ وَ الظَّاهِرُ وَ الْبَاطِنُ ...» [5] هر چیز را خدا می­ بیند و به نگاه توحیدی نائل می­ شود.

مؤسسه فرهنگی و تربیتی توحید کوشیده است با تدوین طرح «نهادینه کردن ارزش­ های اسلامی» چنین نگاه توحیدی را به‌وسیله طرح درس تلفیقی در دانش­ آموزان نهادینه کند. معلمان با روش ­های مختلف و ظرافت خلاقانه بین مباحث درسی و ارزش­ های اسلامی پیوند برقرار می­ کنند تا ضمن ارائه محتوای درس، معرفت الهی را برای نیل به حیات طیبه تحقق بخشند. برای نمونه می­ توان به چند عنوان طرح درس­ تلفیقی همچون انعکاس نور در آینه و تلفیق آن با انعکاس نور الهی در ائمه اطهار(ع)، تلفیق مواظبت فیزیکی از چشم و گوش ظاهری و مراقبت معنوی از چشم و گوش باطنی، تصفیه آب از آلودگی و تلفیق آن با تصفیه انسان از گناه، تلفیق الگویابی اعداد و الگویابی انسان اشاره کرد.

 

مقدمه:

نظام تعلیم و تربیت رسمی کشور عمدتاً با دو واژه آموزش‌وپرورش شناخته می ­شود که همواره اقدامات و دغدغه­ های فراوانی در بخش آموزش انجام شده؛ اما در زمینه پرورش، اقدامات محتواسازی و برنامه‌ریزی کمتری صورت پذیرفته است.

یکی از آسیب­ های موجود در نظام آموزش‌وپرورش فقدان طرح درس­ های مدون خلاقی است که بتوان ارزش ­های اسلامی را در افراد نهادینه کرد؛ لذا در کنار دستاوردهای علمی باید دستاوردهای تربیتی نیز مورد توجه قرار بگیرد که به طراحی و ارائه راه‌های بهبود و تعالی سیستم آموزشی و پرورشی کمک شایانی ‌نماید. اگرچه برخی دروس تا حدودی با چنین اهدافی تدوین شده‌اند؛ اما لازم است نهادینه کردن ارزش‌ها با روشی خلاقانه­ تر و همه‌جانبه در تمام فعالیت و برنامه‌های مدرسه جاری شود. مهدی نوید ادهم؛ دبیر کل شورای‌عالی آموزش‌وپرورش با اشاره به مسئولیت آموزش‌وپرورش در تربیت دانش‌آموزان، متذکر شد: «باید از هر فرصت و ابزاری در زمینه تربیت دینی بچه‌ها استفاده کنیم. اکنون نظام ما عمدتاً آموزشی است و به این خاطر است که سند تحول بنیادین بر چرخش و تبدیل نظام آموزشی به نهاد فرهنگی - تربیتی تأکید دارد.» (26/7/96) [1]

مؤسسه فرهنگی و تربیتی توحید سال­هاست که به موضوع پرورش پرداخته؛ اما اخیراً با توجه به نیاز روز افزون این امر مهم، بر آن شده است تا با استفاده از نظر متخصصان و تجارب مربیان و معلمان طرحی به نام «نهادینه کردن ارزش ­های اسلامی» را به‌طور رسمی تدوین کند تا به همت متصدیان این مؤسسه در سال تحصیلی 1397-1398 اجرایی شود.

 

اهداف:

هدف کلی:

  • ارزش ­های اسلامی در دانش‌آموزان نهادینه شود.

 

اهداف جزئی:

  1. حداقل یک ارزش در زمینه خداشناسی در دانش ­آموزان نهادینه شود؛
  2. حداقل یک ارزش در زمینه امام‌شناسی در دانش­ آموزان نهادینه شود؛
  3. حداقل یک ارزش در زمینه ادب و آداب فردی در دانش ­آموزان نهادینه شود؛
  4. حداقل یک ارزش در زمینه ادب و آداب اجتماعی در دانش ­آموزان نهادینه شود؛
  5. حداقل یک ارزش در زمینه نظم و انضباط در دانش­ آموزان نهادینه شود؛
  6. حداقل یک ارزش در زمینه تاب­آوری و خودکنترلی در دانش ­آموزان نهادینه شود؛
  7. حداقل یک ارزش در زمینه انفاق، ایثار، تعاون و ... در دانش­ آموزان نهادینه شود.

 

مراحل تدوین طرح:

در مرحله اول این طرح ابتدا با مراجعه به اسناد مکتوب مبانی (اسناد بالادستی، کتب، مقالات، سایت­ها، کتب درسی رسمی و راهنمای تدریس مقطع ابتدایی) و بررسی کارگروه تخصصی در بهره ­گیری از تجارب همکاران، موضوع‌ها و مصادیق [2] اولویت­ دار به صورت پایه به پایه استخراج گردید. در این مرحله سعی شده است ویژگی­ های عینی بودن، مشاهده‌پذیر بودن توسط والدین (برای ارزیابی آن­ها)، با ارزش (اسلامی) بودن و امکان وقوع هر روزه (تا قابلیت عادت شدن) در مصادیق وجود داشته باشد.

در مرحله دوم پرسشنامه والدین برای ارزیابی میزان نهادینه شدن ارزش­ ها در فرزندشان طراحی گردید تا نقاط قوت و ضعف طرح را برای متصدیان آشکار سازد.

در مرحله سوم همکاران بر اساس جدول موضوعات و مصادیق جمع­ بندی شده به محتواسازی و طرح درس‌نویسی می­ پردازند.

در مرحله چهارم کلیه همکاران اعم از کادر اجرایی، معلم، نظامت و پرورشی به اجرای طرح درس ­ها برای دانش­ آموز می­ پردازند.

سپس در پنجمین مرحله با استفاده از پرسشنامه طراحی شده، ارزیابی از میزان اثربخشی طرح در تغییر عادت رفتاری دانش‌آموزان توسط والدین صورت می­ گیرد.

 

اجرای طرح:

  • مدیر و معاون مدرسه: حمایت و نظارت بر انجام امور مربوط به نهادینه کردن ارزش ­ها؛
  • معاون آموزشی: نظارت بر اجرای صحیح طرح از طریق ارزیابی آغازین، فرایندی و پایانی؛
  • معلمان: تدوین و اجرای طرح درس­های تلفیقی و غیرتلفیقی خلاق کلاسی متناسب با مصادیق بیان شده در جدول مصوب طرح نهادینه کردن ارزش ­ها؛
  • نظامت و پرورش: تدوین طرح درس ­های خلاق در صبحگاه، مراسم­، ساعت‌های نماز جماعت، زنگ­ های تفریح و ... و فضاسازی متناسب با مصادیق بیان شده در جدول مصوب طرح نهادینه کردن ارزش ­ها

 

اصول حاکم بر اجرای طرح:

در انجام طرح نهادینه کردن ارزش ­ها همواره اصولی حاکم است که اگر هریک از این اصول وجود نداشته باشد، اثربخشی طرح کاهش می­یابد. این اصول به شرح زیر است:

  1. عامل بودن معلم:

کادر اداری و والدین در انجام ارزش ­ها و تعامل سازنده­ این سه رکن در اجرایی شدن طرح: همان‌طور که در آموزش باید هماهنگی لازم بین والدین، معلم و کادر اجرایی مدرسه باشد، در انجام این طرح، زمانی می­ توان انتظار موفقیت داشت که والدین نیز با مدرسه هماهنگ باشند. اگر بهترین طرح درس­ ها نوشته و اجرا شود؛ اما معلم خود عامل نباشد یا ضرورت انجام این ارزش­ ها برای خانواده محرز نشده باشد، نتایج مطلوبی حاصل نخواهد شد. این امر از طریق آگاهی دادن به والدین (برگزاری جلسه توجیهی برای والدین در ابتدای سال) و متصدیان (از طریق این نوشتار) محقق می­ گردد. والدین باید بدانند ضمن عدم اجبار و وادار نمودن دانش­ آموز به انجام ارزش­ ها، باید به ترتیب ذیل به نهادینه کردن و ارزیابی انجام عمل توسط دانش­ آموز کمک نمایند:

- اول اینکه عملاً خودشان در انجام پیش ­قدم شوند تا با الگوگیری دانش ­آموزان از والدین خود، انجام عادت رفتاری میسر شود؛

- دوم خودشان در انجام عادت رفتاری با فرزندشان همراه شوند؛

- سوم مشاهده کردن به همراه تحسین یا ترغیب باشد؛

- چهارم پرسیدن از دانش‌آموز به همراه تحسین یا یادآوری انجام گیرد.

 

  1. طرح ­درس خلاق:

استفاده از روش­ های جذاب و بدیع در قالب‌های مختلف برای معرفی یک عادت رفتاری به دانش ­آموز نقش تعیین­ کننده­ای در ایجاد انگیزه برای انجام یک عادت رفتاری دارد. یک طرح درس خوب در نهادینه کردن ارزش ­ها زمانی میسر می­ شود که مربی بتواند علاوه بر اهداف شناختی و رفتاری، اهداف عاطفی طرح درس را به خوبی تبیین و راهبردهای تحقق آن را فراهم سازد. برای تحقق این امر می­توان از روش­ های شعر، داستان، نمایش، بازی، نقاشی با استفاده از آیات و روایات قرآن، کلیپ و فیلم، پوستر، ضرب­المثل، پانتومیم و ... بهره گرفت.

 

  1. استمرار در طول سال تحصیلی:

مربیان و والدین باید بدانند که صرف اجرای یک طرح درس خوب برای ایجاد یک عادت رفتاری کافی نیست. همان‌طور که در متون دینی ذکر و یادآوری یکی از عوامل مهم در قرب الهی است، در ایجاد یک ارزش اسلامی مربیان و والدین باید در طول یک سال تحصیلی به طرق مختلف یادآوری را داشته باشند تا یک شروع خوب به دست فراموشی سپرده نشود.

 

  1. تدریجی بودن نهادینه کردن ارزش ­ها:

ارائه چندین ارزش در یک بازه زمانی کوتاه، باعث عدم درک صحیح دانش ­آموز از مطلب می‌شود؛ لذا توصیه می­ گردد در یک هفته بیش از یک عادت رفتاری معرفی نشود. نوشیدن صد لیتر آب برای یک انسان امکان­ پذیر نیست مگر با اصل تدریج.

 

شیوه ارزیابی طرح:

نحوه ارزیابی طرح نهادینه کردن ارزش­ ها به دو بخش مهم تقسیم می­ شود:

  1. ارزیابی از اثربخشی طرح:

این ارزیابی ناظر به اجرای عادت­های رفتاری توسط دانش ­آموزان است که به وسیله والدین و از طریق پرسشنامه انجام می­ شود.

  1. ارزیابی ورودی:

این ارزیابی به‌منظور تعیین سطح ورود دانش‌آموز قبل از اجرای طرح است. این ارزیابی در دو سطح قابل انجام است؛ سطح فردی و سطح جمعی. البته با توجه به آسیب­ زا بودن و رخداد عمل ماسکینگ [3] سطح فردی آن امکان­پذیر نیست. ارزیابی در سطح جمعی از این آسیب مستثنی است به‌طوری که ابتدا یک ارزیابی رفتار ورودی از همه والدین بدون درج نام دانش ­آموز جمع‌آوری می­شود و با ارزیابی پایانی همه والدین مقایسه می­شود. فایده ارزیابی ورودی در سطح جمعی این است که متصدیان طرح می­ توانند از میزان اثربخشی طرح آگاه شوند و در صورت عدم کارآمدی به رفع نقایص احتمالی بپردازند. مشکل این نوع ارزیابی این است که چون در سطح دانش ­آموزی نیست و مقایسه کل اولیه با کل پایانی است، اطلاعاتی از پیشرفت تک تک دانش ­آموزان در دسترس نیست.

 

  1. ارزیابی پایانی:

پرسشنامه این ارزیابی توسط هریک از همکاران پایه در کارگروه طرح تهیه و تصویب شده که به‌پیوست آمده است و در پایان هر نیمسال با دعوت والدین به مدرسه به‌طور حضوری تکمیل می­ شود. نتایج این ارزیابی باید با نمودار میله­ ای و نمودار دایره ­ای گزارش داده شود.

نکته قابل توجه در پرسشنامه این است که برای ارائه ارزیابی در سطح کلاس حتماً نام کلاس مدنظر روی پرسشنامه قید شود در غیر این صورت نمی­ توان پرسشنامه­ ها را به‌صورت کلاسی جدا نموده و آمار توصیفی مجزایی ارائه کرد.

 

2- ارزیابی ناظر به عوامل اجرایی و اجرای صحیح طرح (فرایندی):

ارزیابی کامل یک فعالیت زمانی انجام می­ پذیرد که علاوه بر ارزشیابی ورودی و پایانی، یک ارزیابی فرایندی نیز در آن وجود داشته باشد. عدم انجام این نوع ارزیابی ممکن است طرح را دچار عمل مشتبه­ سازی یا آمیختگی [4] کند؛ بدین معنا که نتیجه طرح به طور تصنعی بهتر از واقعیت جلوه نماید. این ارزیابی در طول سال تحصیلی توسط مسئول طرح در مدرسه به‌صورت دو ماه یک‌بار انجام می­ شود تا نقایص فرایند اجرا سریعاً شناسایی و برطرف شود. در پرسشنامه زیر سعی شده است که با استعلام از معلم، والدین و دانش ­آموز از فرایند اجرای صحیح طرح اطلاعات لازم را کسب نمود.

 

 

ردیف

گویه

مصادیق سنجش

5

4

3

2

1

1

آیا والدین از عادت­های رفتاری و روند اجرای طرح اطلاع کافی را دارند؟

پرسش از 10 والدین به صورت تصادفی (هر 1 امتیاز برای 2 والدین)

5

4

3

2

1

2

آیا دانش ­آموزان از عادت­ های رفتاری و روند اجرای طرح اطلاع کافی را دارند؟

پرسش از 15 دانش‌آموز به‌صورت تصادفی ( هر 1 امتیاز برای 3 دانش‌آموز)

5

4

3

2

1

3

آیا معلم طرح درس ­های مصوب کارگروه را به موقع اجرا کرده است؟

دیدن طرح درس ­های اجرا شده (5 عدد) و پرسش از 5 دانش‌آموز به‌صورت تصادفی (1 طرح درس و یک نفر 1 امتیاز)

5

4

3

2

1

4

دانش‌آموزان ارزیابی از انجام عادت­ ها دارند.

مشاهده ارزیابی 10 دانش‌آموز به‌صورت تصادفی (هر 2 دانش‌آموز 1 امتیاز)

5

4

3

2

1

5

نظامت هماهنگ با معلم عادت ­ها را در فعالیت­ های خود کار می کنند.

پرسش یا مشاهده کار شدن 5 عادت کارشده در فعالیت‌های نظامت

5

4

3

2

1

6

پرورشی هماهنگ با معلم عادت­ ها را در فعالیت­ های خود کار می­ کنند.

پرسش یا مشاهده 5 عادت کار شده در فعالیت­ های پرورشی

5

4

3

2

1

7

همکاران متناسب با محتوای مصوب کارگروه نهادینه پیش­ می­ روند.

اجرای حداقل 5 مصوبه کارگروه (اعم از طرح درس یا سایر موارد) (انجام هر مصوبه 1 امتیاز)

5

4

3

2

1

8

همکاران در عمل به عادت­ های طرح تلاش کافی را دارند.

انجام حداقل 5 عادت رفتاری پایه خود از طریق پرسش از خود همکار (هر عادت 1 امتیاز)

5

4

3

2

1

 

 

 

سخن آخر:

امید است با عنایت خداوند متعال و توجهات ائمه اطهار(ع) مجموعه فرهنگی و تربیتی توحید بتواند گامی مؤثر در مسیر اعتلای پرورش دانش ­آموز بردارد که این امر مهم میسر نمی­شود مگر با اخلاص، صبر، تلاش و خلاقیت نیروهای کارآمد مجموعه و همکاری والدین گرامی.

 

 

پیوست

 

پرسشنامه پایه اول

باسمه تعالی

 

والدین گرامی؛ سلام علیکم

نظر به آموزش ارزش­ های اسلامی در مدرسه برای نهادینه­ شدن رفتار خوب در دانش­ آموزان پس از گذشت یک نیمسال تحصیلی، از جناب­عالی تقاضا می­ شود به‌طور صادقانه و واقع­ بینانه به سؤالات ذیل به‌عنوان مشاهده‌گر پاسخ دهید و ما را در مسیر نهادینه کردن ارزش­ های اسلامی در فرزندتان یاری نمایید.

ذکر نام دانش‌آموز لازم نیست.

 

پایه اول کلاس آقای ..........

 

 

گویه

هرگز

بعضی اوقات

بیشتر اوقات

همیشه

1

در انجام تکالیف، خوردن غذا و آّب بسم ا... می­گوید.

 

 

 

 

2

بعد از آب نوشیدن به امام حسین سلام می‌دهد.

 

 

 

 

3

هر شب قبل از خواب مسواک می­ زند.

 

 

 

 

4

هنگام ورود به خانه و دیدن دیگران در سلام کردن پیش­ قدم می­ شود.

 

 

 

 

5

لباس و وسایل شخصی خود را در مکان مخصوص قرار می­ دهد.

 

 

 

 

6

در میان صحبت دیگران صحبت نمی­ کند و حرف آن­ها را قطع نمی­ کند.

 

 

 

 

7

در بازی ­ها و کارهای گروهی نوبت را رعایت می کند.

 

 

 

 

 

 

توضیحات در صورت نیاز:

.....................................................................................................

 

 

 

 

پرسشنامه پایه دوم

باسمه تعالی

 

والدین گرامی؛ سلام علیکم

نظر به آموزش ارزش ­های اسلامی در مدرسه برای نهادینه­ شدن رفتار خوب در دانش ­آموزان پس از گذشت یک نیمسال تحصیلی، از جناب­عالی تقاضا می­ شود به‌طور صادقانه و واقع­ بینانه به سؤالات ذیل به‌عنوان مشاهده‌گر پاسخ دهید و ما را در مسیر نهادینه کردن ارزش­ های اسلامی در فرزندتان یاری نمایید.

ذکر نام دانش‌آموز لازم نیست.

 

پایه دوم کلاس آقای ..........

ردیف

گویه

هرگز

بعضی وقت‌ها

بیشتر وقت‌ها

همیشه

1

بعد از خوردن و آشامیدن الحمدا... می‌گوید.

 

 

 

 

2

هر روز به امام زمان(عج) سلام می‌دهد.

 

 

 

 

3

با دهان پر صحبت نمی‌کند.

 

 

 

 

4

با صدای بلند با والدین خود صحبت نمی‌کند.

 

 

 

 

5

اتاق و کلاس خود را تمیز و مرتب نگه می‌دارد.

 

 

 

 

6

با عجله غذا نمی‌خورد.

 

 

 

 

7

در پهن کردن سفره و جمع کردن آن کمک می‌کند.

 

 

 

 

 

توضیحات در صورت نیاز:

..................................................................................................

 

 

 

 

پرسشنامه پایه سوم

باسمه تعالی

 

والدین گرامی؛ سلام علیکم

نظر به آموزش ارزش ­های اسلامی در مدرسه برای نهادینه­ شدن رفتار خوب در دانش­ آموزان پس از گذشت یک نیمسال تحصیلی، از جناب­عالی تقاضا می­شود به‌طور صادقانه و واقع­ بینانه به سؤالات ذیل به‌عنوان مشاهده‌گر پاسخ دهید و ما را در مسیر نهادینه کردن ارزش­ های اسلامی در فرزندتان یاری نمایید.

ذکر نام دانش آموز لازم نیست.

 

پایه سوم کلاس آقای ..........

 

ردیف

گویه

هرگز

گاهی اوقات

بیشتر اوقات

همیشه

1

هر روز نماز می‌خواند.

 

 

 

 

2

هر روز دعای سلامتی امام زمان(عج) را می‌خواند.

 

 

 

 

3

دست‌های خود را قبل و بعد از غذا می‌شوید.

 

 

 

 

4

از پدر و مادر خود اطاعت پذیری دارد.

 

 

 

 

5

تکالیف خود را به موقع انجام می‌دهد.

 

 

 

 

6

به‌موقع سر سفره حاضر می‌شود و به‌تنهایی غذا خوردن را شروع نمی‌کند.

 

 

 

 

7

در خرید و کارهای خانه کمک و همکاری می‌کند.

 

 

 

 

 

توضیحات در صورت نیاز:

........................................................................................................

 

 

 

پرسشنامه پایه چهارم

باسمه تعالی

 

والدین گرامی؛ سلام علیکم

نظر به آموزش ارزش ­های اسلامی در مدرسه برای نهادینه ­شدن رفتار خوب در دانش ­آموزان پس از گذشت یک نیمسال تحصیلی، از جناب­عالی تقاضا می­شود به‌طور صادقانه و واقع­ بینانه به سؤالات ذیل به‌عنوان مشاهده‌گر پاسخ دهید و ما را در مسیر نهادینه کردن ارزش­ های اسلامی در فرزندتان یاری نمایید.

ذکر نام دانش آموز لازم نیست.

 

پایه چهارم کلاس آقای ..........

ردیف

گویه

هرگز

بعضی وقت‌ها

بیشتر وقت‌ها

همیشه

1

دعای مطالعه را پیش از مطالعه‌کردن می‌خواند.

 

 

 

 

2

صلوات خاصۀ امام رضا(ع) را هر روز به خدمت ایشان هدیه می‌کند.

 

 

 

 

3

غذا را درست (با آرامش، دهان بسته و کافی) می‌جود.

 

 

 

 

4

به همسایه سلام می‌کند و حقوق (سروصدا نکردن، وسیله‌ای را در اختیارشان قرار دادن، نظافت محیط را حفظ کردن و ...) او را محترم می‌شمارد.

 

 

 

 

5

از لوازم خود و امانت‌های دیگران به‌خوبی محافظت می‌کند.

 

 

 

 

6

به صحبت دیگران فعالانه (بادقت شنیدن و واکنش مناسب نشان دادن) گوش می‌کند.

 

 

 

 

7

داشته‌های خود (نوشت افزار، اسباب بازی، خوردنی‌ها و ...) را به‌راحتی در اختیار دیگران قرار می­ دهد.

 

 

 

 

 

توضیحات در صورت نیاز:

...................................................................................................

 

 

 

پرسشنامه پایه پنجم

باسمه تعالی

 

والدین گرامی؛ سلام علیکم

نظر به آموزش ارزش­ های اسلامی در مدرسه برای نهادینه ­شدن رفتار خوب در دانش ­آموزان پس از گذشت یک نیمسال تحصیلی، از جناب­عالی تقاضا می­ شود به‌طور صادقانه و واقع ­بینانه به سؤالات ذیل به‌عنوان مشاهده‌گر پاسخ دهید و ما را در مسیر نهادینه کردن ارزش­ های اسلامی در فرزندتان یاری نمایید.

ذکر نام دانش آموز لازم نیست.

 

 

پایه پنجم کلاس آقای ..........

ردیف

گویه

اصلاً

بعضی وقت‌ها

بیشتر وقت‌ها

همیشه

1

روزانه یک صفحه قرآن قرائت می­ کند.

 

 

 

 

2

ذکر روزانه را می­گوید و ثوابش را به ائمه معصومین(ع) هدیه می­ کند.

 

 

 

 

3

شب­ها قبل از خواب وضو می­ گیرد و با وضو می­خوابد.

 

 

 

 

4

با خانواده خود و دیگران محترمانه صحبت می­ کند.

 

 

 

 

5

برنامۀ زمانی تماشای تلویزیون و انجام بازی‌های رایانه‌ای را رعایت می‌کند.

 

 

 

 

6

قبل از سخن گفتن اجازه می‌گیرد و همچنین قبل از ورود به مکانی در می‌زند.

 

 

 

 

7

در کمک به والدین از هیچ کوشش دریغ نمی­ کند.

 

 

 

 

 

توضیحات در صورت نیاز:

.....................................................................................................

 

 

 

پرسشنامه پایه ششم

باسمه تعالی

 

والدین گرامی؛ سلام علیکم

نظر به آموزش ارزش ­های اسلامی در مدرسه برای نهادینه­ شدن رفتار خوب در دانش ­آموزان پس از گذشت یک نیمسال تحصیلی، از جناب­عالی تقاضا می­شود به‌طور صادقانه و واقع­ بینانه به سؤالات ذیل به‌عنوان مشاهده‌گر پاسخ دهید و ما را در مسیر نهادینه کردن ارزش­ های اسلامی در فرزندتان یاری نمایید.

ذکر نام دانش آموز لازم نیست.

 

پایه ششم کلاس آقای ..........

ردیف

گویه

هرگز

بعضی وقت­ها

بیشتر وقت ها

همیشه

1

روزانه یک صفحه قرآن با ترجمه می‌خواند.

 

 

 

 

2

بعداز هر نماز، به ائمه معصومین(ع) سلام می‌دهد.

 

 

 

 

3

بعد از مدرسه پاها و جوراب خود را می‌شوید.

 

 

 

 

4

جلوتر از پدر و مادر و بزرگ­ترهای خود راه نمی‌رود.

 

 

 

 

5

برای کارهای روزانۀ خود برنامه‌ریزی می‌کند.

 

 

 

 

6

به غذا خوردن دیگران نگاه نمی‌کند.

 

 

 

 

7

برای کمک به دیگران وقت می‌گذارد.

 

 

 

 

 

توضیحات در صورت نیاز:

............................................................................................. .............................................................................................

.............................................................................................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارجاع‌ها و پی‌نوشت‌ها:

[1] . https://www.afkarnews.com

[2] . مصادیق همان ارزش­ ها یا عادت­ های رفتاری هستند که باید در رفتار فرد مشاهده شود.

[3] . masking

[4] . confounding

  

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.